Благoвештение во Ново Село – Штип

image

Благoвештение во Ново Село – Штип

На 07. 04. 2019 година – Свето Благовештение, Недела на Св. Јован Лествичник, светите маченички Пелагија, Теодосија и Дула, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г. Пимен, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион и Неговото Преосвештенство Епископот Стобиски г. Јаков, во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во штипско Ново Село,

во сослужение на свештеници од Брегалничката епархија, а во присуство на многуброен православен народ, отслужи Света Архиерејска Златоустова Литургија. Ппригодна беседа одража Епископот г. Јаков.